- Teacher: Bas van der Ham
Formuła kursu: Kurs realizowany jest w b-learningowym modelu odwróconej klasy, w której część teoretyczna online (3 godz. zegarowe) poprzedza część praktyczną w formie czterech warsztatów w 6 osobowej grupie. Warsztaty realizowane są w studiu nagrań Studia Filmowego UAM oraz Pracowni Komputerowej Ośrodka Wspierania Kształcenia na Odległość UAM.
Prowadzący:
- Teacher: Natalia Bassak
- Teacher: Michał Łakomy
- Teacher: Adam Pietrzykowski
- Teacher: Wojciech Puppel
Formuła kursu: Kurs realizowany jest w b-learningowym modelu odwróconej klasy, w której część teoretyczna online (2,5 x 45 minut) poprzedza cześć praktyczną w formie całodniowych warsztatów (7,5 x 45 minut). Warsztaty realizowane są w studiu nagrań Studia Filmowego UAM oraz Pracowni Komputerowej Ośrodka Wspierania Kształcenia na Odległość UAM.

- Teacher: Adam Pietrzykowski
Celem kursu jest zdobycie umiejętności w zakresie budowania efektywnych strategii wyszukiwania informacji w zasobach naukowych, kształcenie kompetencji informacyjnych w celu dokonywania syntezy, oceny zasobów i zarządzania bibliografią przy użyciu zautomatyzowanych programów. Zapoznanie się z podstawowymi informacjami na temat prawa autorskiego, zjawiska plagiatu i autoplagiatu. Uczestnicy zapoznają się z nowymi modelami komunikacji naukowej, otwartym rozpowszechnianiem wyników badań, rozwoju współpracy między uczonymi w zakresie narzędzi bibliometrycznych, komunikacyjnych i bibliograficznych. Kurs składa się z 4 tematów z prezentacjami i zadaniami praktycznymi.
Uczestnik programu otrzymuje punkty podczas przeglądania prezentacji oraz za wykonane/zapisane zadania. W celu ukończenia kursu należy przejrzeć 5 prezentacji i zapisać minimum 5 zadań. W kursie można zdobyć maksymalnie 65 pkt.
Zapraszamy do kontaktu z osobami prowadzącymi poszczególne tematy oraz do zdawania pytań na forum dyskusyjnym. Podczas trwania kursu będą odbywały się konsultacje na miejscu w Bibliotece Uniwersyteckiej po ustaleniu terminu z grupą lub indywidualnie wg potrzeb. Po ukończeniu programu uczestnicy otrzymują zaświadczenia.
Harmonogram edycji 2021:
- Kurs realizowany online: 2-30 listopada 2021
- Podczas trwania kursu prowadzimy zdalne konsultacje w MS Teams po ustaleniu terminu z grupą lub indywidualnie wg potrzeb.

- Teacher: Żaneta Szerksznis
- Teacher: Monika Theus
Biuro Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami serdecznie zaprasza pracowników dydaktycznych UAM do udziału w kursie tworzenia dostępnych materiałów dydaktycznych ze szczególnym uwzględnieniem dostępności dla osób z niepełnosprawnością wzroku.
Dla kogo przeznaczone jest szkolenie?
1. Wykładowców i wszystkich pracowników dydaktycznych
2. Doktorantów prowadzących zajęcia ze studentami
3. pracowników technicznych pracujących ze studentami w laboratoriach
Cel szkolenia
Kurs ma na celu przekazanie wiedzy na temat tworzenia dostępnych materiałów dydaktycznych. Dostępność ta dotyczy w sposób szczególny osób z niepełnosprawnością wzroku. Osoby borykające się z taką niepełnosprawnością mają prawo do równego dostępu do edukacji. Można im to umożliwić tworząc materiały dydaktyczne w sposób uniwersalny, dostępny dla wszystkich.
Z kursu dowiesz się m.in. o:
1. Formatach plików dostępnych i niedostępnych dla osób z niepełnosprawnością wzroku
2. Tworzeniu dostępnych dokumentów w programie Microsoft Word
3. Tworzeniu dostępnych prezentacji multimedialnych
4. Oznaczeniu grafiki w dostępny sposób dla osób z niepełnosprawnością wzroku
5. Tworzeniu dostępnego pliku pdf
6. Dobrych praktykach w tworzeniu dokumentów
7. Formach pracy z dokumentem osób z niepełnosprawnością wzroku
- Teacher: Grzegorz Sadowski