Tematyka

    • Gdzie są moje kursy Moodle?

      Kursy w Moodle są dostępne, jeśli prowadzący je założył i dodał nas jako uczestników. W niektórych przypadkach zapisanie się na kurs Moodle może wymagać naszego działania: kliknięcia na link do kursu Moodle (zwykle wysłany bądź wskazany przez prowadzącego Nauczyciela) oraz podania tzw. klucza dostępu do kursu (przekazanego przez Nauczyciela).

      Zapisy samodzielne - klucz dostępu

      Wszystkie kursy Moodle, na które jesteśmy już zapisani w danej instancji, znajdują się na stronie Moje kursy tejże instancji Moodle w panelu "Przegląd kursów", gdzie można je przeszukiwać i filtrować na wiele sposobów:

      Strona "Moje kursy" i jej opcje.

    • Co znajdę w kursie Moodle?

      Każdy kurs Moodle ma dwie nazwy – pełną pokazywaną na Stronie głównej i Kokpicie oraz krótką, która wyświetla się na przykład jako temat w powiadomieniach mailowych.

      Typowa strona kursu Moodle składa się z listy sekcji opisanych tematycznie lub uporządkowanych tygodniowo. Wybór schematu zależy od prowadzącego. W przypadku układu tygodniowego, aktualny tydzień jest zaznaczony. W przypadku porządku tematycznego prowadzący sam może dany temat wyróżnić („podświetlić”). Każda sekcja kursu może zawierać różne zasoby (materiały) i aktywności (ćwiczenia) dodane przez Nauczyciela.

      Prowadzący Nauczyciel może na stałe bądź tymczasowo ukrywać niektóre sekcje i inne elementy kursu (zasoby i aktywności), na przykład aby stopniowo ukazywać kolejne części kursu. Niekiedy może ukryć cały kurs, który wówczas przestaje być dostępny dla studentów.

      Z lewej strony strona kursu wyposażona jest w indeks kursu (interaktywny spis treści), który podświetla aktualnie przeglądaną sekcję kursu i ułatwia nawigowanie / przeskakiwanie do wybranej części kursu. Indeks kursu można zamykać i otwierać wg potrzeby. 

      Niektóre kursy na Moodle UAM zawierać mogą dodatkowe bloki informacyjne wyświetlane w tzw. szufladzie (kolumnie) z prawej strony lub (na mniejszych ekranach) u dołu strony. Bloki mogą ułatwiać śledzenie bieżących spraw w danym kursie:

      • Najnowsze ogłoszenia - tematy kilku ostatnich ogłoszeń prowadzącego do grupy.
      • Nadchodzące wydarzenia - nadchodzące zadania, egzaminy itp. do wykonania w bieżącym kursie.
      • Co się ostatnio działo? - lista zmian wprowadzonych w kursie od naszego poprzedniego logowania.
      • Aktywności - lista pogrupowanych typów aktywności w kursie (wszystkie testy, wszystkie zadania, wszystkie fora dyskusyjne itp.)
      • Niekiedy pojawić się mogą i inne bloki dodane przez Nauczyciela, np. mini-kalendarz (z zaznaczonymi datami, w których wypadają wydarzenia kursowe).

      Przykład układu tematycznego kursu:

      Układ tematyczny kursu Moodle - przykład.

      Przykład układu tygodniowego kursu:

      Układ tygodniowy kursu Moodle - przykład.

      Menu górne kursu (przypięte na głównej stronie) pokazuje linki:
      • Kurs: link do głównej strony kursu (do szczytu strony lub niekiedy do konkretnego kontekstu/tematu w kursie)
      • Uczestnicy: listę uczestników kursu (o ile prowadzący na to zezwolił), na której można zobaczyć dane innych uczestników oraz opcje wysłania do nich wiadomości poprzez komunikator Moodle,
      • Oceny: dostęp do zbiorczego raportu Dziennika ocen dla studentów (o ile Nauczyciel włączył tę opcję w ustawieniach kursu).
       
    • Ogłoszenia w Sekcji ogólnej

      Sekcja ogólna z "Ogłoszeniami" i dodanym "Forum dyskusyjnym".

      W początkowej Sekcji ogólnej (którą prowadzący mogą nazwać inaczej) znajduje się zwykle forum Ogłoszenia oraz pliki lub podstrony informujące o kursie, sylabusach itp. Na posty prowadzącego wysłane z Ogłoszeń studenci NIE mogą odpowiadać. Tu prowadzący zamieszcza ogłoszenia dotyczące kursu Moodle, które następnie rozsyłają się automatycznie do skrzynek email, wyświetlają powiadomienie na ikonie w interfejsie WWW i zawiadamiają nas w powiadomieniach aplikacji Moodle (o ile nie wyłączyliśmy powiadomień).

      Dyskusjom ze studentami służą inne fora, które prowadzący może dodać w kursie jako nową aktywność (jak pokazano na ilustracji powyżej).

    • Sprawdź się !