- Teacher: Magdalena Wrembel
- Teacher: Agnieszka Rzepa
Moodle site for Academic writing (specific nature of work in a discipline) (2023/24) (Anessi)
- Teacher: Thomas Anessi
- Teacher: Paweł Korpal
- Teacher: Agnieszka Kiełkiewicz-Janowiak
Nawiedzony Dom Poego: Amerykański goty
Opis seminarium:
W monografii Love and Death in the American Novel, Leslie A. Fiedler stawia odważną tezę, że cała literatura amerykańska jest z gruntu gotycka, a kolonialne mitologie niewinności, dziewiczej ziemi niczyjej i nowych początków przysłaniają mroczne karty historii USA, w tym eksterminację rdzennych plemion, zbrodnie niewolnictwa i przemoc patriarchalnych i religijnych systemów. Celem seminarium jest zapoznanie studentów z bogatą tradycją amerykańskiego gotyku, która stanowi ważny i żywotny nurt w twórczości wielu amerykańskich pisarzy. Wspólnie przyjrzymy się różnym odmianom i funkcjom literatury grozy, takim jak, gotyk psychologiczny (Edgar Allan Poe), gotyk kobiecy (Edith Wharton), gotyk południowy (William Faulkner), ekogotyk (Nathaniel Hawthorne), czy gotyk pogranicza (Ambrose Bierce).
Głównym przedmiotem badań będą krótkie formy literackie – opowiadania i nowele. Przyjrzymy się zarówno aspektom teoretycznym, estetycznym, jak i kontekstom społeczno-politycznym wybranych narracji. Celem kursu jest także rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia poprzez teoretycznie zorientowaną analizę literacką oraz poszerzanie warsztatu metodologicznego o podejścia interdyscyplinarne.
Warunki zaliczenia: 1) Obecność na zajęciach, w tym jedna dozwolona nieusprawiedliwiona nieobecność; 2) przygotowanie do zajęć oraz aktywny i merytoryczny udział w dyskusjach. 3) prezentacja grupowa w oparciu o wybrany przykład amerykańskiego gotyku, w której grupa proponuje tematycznie lub teoretycznie ukierunkowaną interpretację wybranego tekstu.
Uwaga: Teksty źródłowe, które są obowiązkową lekturą, zawierają treści związane ze śmiercią, przemocą, morderstwem i nekrofilią. Uprzejmie proszę o rozważenie wyboru innego kursu, jeśli takie treści mogą być dla Państwa zbyt trudne.- Teacher: Paulina Ambroży