Podstawy obsługi konta Moodle
Przegląd sekcji
-
-
Wprowadzenie
Sprawne poruszanie się po platformie Moodle możliwe jest dzięki kilku użytecznym funkcjom: Kokpicie, stronie Moje kursy, Stronie głównej, Wyszukiwarce treści czy Menu użytkownika.
-
Kokpit
Poczynając od roku akademickiego 2023/24, na większości instancji Moodle UAM, stroną, która otworzy nam się po zalogowaniu jest tzw. Kokpit. Link do niego jest też zawsze dostępny w pasku górnej nawigacji na każdej stronie:
Kluczowymi elementami Kokpitu są:
- Oś czasu – lista pokazująca nadchodzące i niedawne terminy realizacji różnych aktywności, które są jeszcze do zrobienia, np. zadań czy testów Moodle – z możliwością filtrowania (zalecamy ustawienie filtra Wszystkie).
- Ostatnio przeglądane elementy - lista ostatnio odwiedzonych na tej instancji Moodle miejsc - maksymalnie 9.
- Kalendarz pokazujący wszelkie obowiązujące nas terminy (niezależnie od stanu wykonania bądź niewykonania) oraz inne wydarzenia w naszych kursach Moodle – domyślnie w tabeli miesiąca, którą można przeglądać naprzód i wstecz.
-
Moje kursy
Drugim ważnym spersonalizowanym punktem dostępu jest strona Moje kursy, na której znajduje się centralny blok o nazwie Przegląd kursów. Tu znajdziemy wszystkie kursy, na które jesteśmy zapisani na ten instancji Moodle - z możliwością ich sortowania, filtrowania wg aktualności, oznaczania gwiazdką czy usuwania z widoku. Bieżące, dostępne dla nas kursy zgrupowane są pod filtrem Aktualne.
Niektóre kursy mogą wyświetlać licznik stanu pokazujący procent wykonanych przez nas w tym kursie zadań. -
Strona główna
Strona główna każdej instancji Moodle UAM zawiera pełną listę wszystkich dostępnych i widocznych kursów, pogrupowanych w kategorie, a także wyszukiwarkę kursów.
-
Wyszukiwarka treści
Oprócz wyszukiwarki kursów na Stronie głównej, instancje Moodle UAM posiadają także wyszukiwarkę treści, dostępną w górnej belce (obok ikon wiadomości i powiadomień). Przeszukuje ona tytuły, opisy i treści HTML wszystkich materiałów we wszystkich kursach bieżącej instancji Moodle, do których mamy dostęp (ale nie zawartości plików). Wyniki wyświetlane się w kolejności trafności – na początku te, w których znajdują się wszystkie wyrazy kluczowe wpisane w okienko wyszukiwarki.
Na stronie z wynikami wyszukiwania, można skorzystać z listy z trzech najlepszych wyników, a jeśli trafień jest więcej, zastosować filtrowanie np. wg daty czy wg rodzaju zasobu / aktywności Moodle:
-
Menu użytkownika
W menu użytkownika w prawym górnym rogu znajdziemy różne podręczne funkcje.
Lista funkcji dostępnych w menu użytkownika:
-
Profil
Każdy użytkownik Moodle ma swoją główną stronę profilową. Pod linkiem Modyfikuj profil znajduje się więcej opcji do uzupełnienia (m. in. opis, zdjęcie).
W wersji przeglądarkowej Moodle posiada się również profile w kursach (dla każdego kursu, w którym się uczestniczy). Ich zawartość jest podobna do głównego profilu, ale zakres działania różny. Na przykład: podczas gdy profil kursowy zawiera linki do naszych wpisów i dyskusji na forach w tymże kursie, w profilu głównym linki Wpisy na forach oraz Dyskusje rozpoczęte na forach prowadzą do naszych wpisów i dyskusji we wszystkich kursach na tej instancji Moodle, poczynając od najnowszych.
Uwaga: Strony profilowe w opisanej postaci są dostępne jedynie w wersji przeglądarkowej Moodle. W aplikacji mobilnej mamy dostęp jedynie do części swojego głównego profilu. Opcje jego edycji są ograniczone do podmiany zdjęcia profilowego.
-
Przegląd ocen
Tutaj znajduje się przegląd ocen z kursów, w których włączone zostało ocenianie. Niektóre kursy pokazują bieżącą ocenę/punkty łączne za dotychczas wykonaną pracę. Inne kursy mogą zawierać jedynie oceny cząstkowe, które będzie można przejrzeć po kliknięciu na kurs (otworzy się wówczas jego Dziennik ocen).
-
Wiadomości
Wiadomości Moodle to komunikator, który umożliwia wysyłanie prostych wiadomości tekstowych do innych uczestników kursu czy do prowadzącego. Jeśli w danym kursie prowadzący połączył studentów w grupę i włączył jej wiadomości grupowe, wówczas można prowadzić rozmowy tekstowe także w całej grupie. Wyszukiwanie umożliwia znalezienie danej osoby, bądź danej rozmowy po treści. Wybranego użytkownika platformy można dodać do listy naszych kontaktów – o ile zatwierdzi naszą prośbę. Klikając na ikonkę koła zębatego można ustawić preferencje wiadomości:
Preferencje wiadomości umożliwiają określenie, kto może nam wysłać wiadomość (zalecane ustawienie: Moje kontakty i każdy, kto uczestniczy w moich kursach). Powiadomienia o wiadomościach na nasza skrzynkę email są predefiniowane automatycznie, bez możliwości zmiany tego ustawienia.
Dostęp do wiadomości Moodle w wersji skróconej (w bocznym rozsuwanym panelu z prawej) jest także możliwy po kliknięciu na ikonkę dymka w górnym menu nawigacyjnym, blisko prawego rogu ekranu:
-
Prywatne pliki
Tu każdy użytkownik Moodle ma prywatny schowek na pliki, po które może sięgnąć później także z poziomu kursu.
-
Kalendarz
W Kalendarzu wyświetlają się wszystkie zaplanowane wydarzenia (np. termin testu, oddania zadania). Wydarzenia mogą być tworzone dla różnych kategorii, w tym:
- globalne - pojawiające się we wszystkich kursach (dodaje administrator),
- kursu (dodaje prowadzący),
- grupowe - odnoszące się do konkretnych grup (dodaje prowadzący),
- użytkownika (osobiste).
Kalendarz wyświetla się także na stronie Kokpit. Dostęp do kalendarza wydarzeń danego kursu może być także możliwy ze strony danego kursu.-
Preferencje
Ze strony Preferencje możemy przejść do bardziej szczegółowych ustawień konkretnych funkcji związanych z kontem użytkownika. Najważniejsze z nich są Preferencje powiadomień, w których można skonfigurować sposób w jaki chcemy być informowani o np. ocenionych zadaniach czy nowych wpisach w subskrybowanych forach. Niektóre ważne formy powiadomień (np. te dotyczące wykonywanych zadań) zostały zablokowane, aby nie można ich było omyłkowo wyłączyć.
Instancje Moodle UAM mają włączone dwa typy powiadomień: Strona (ang. "Web") oraz E-mail (nie ma obecnie możliwości włączenia mobilnych powiadomień typu Push):
- Strona - oznacza, że powiadomienia pokazują się bezpośrednio w interfejsie aplikacji (w belce głównej instancji WWW Moodle oraz w menu dolnym aplikacji mobilnej Moodle). Na ikonie powiadomień (dzwoneczek) pojawia się liczba niesprawdzonych powiadomień. Po kliknięciu na ikonę można je przejrzeć. Moodle usuwa przeczytanie powiadomienia typu "Strona" po tygodniu, natomiast nieprzeczytane pozostają dostępne pod ikoną dzwoneczka przez miesiąc.
- E-mail – ta forma powiadomień przekazuje je na skrzynkę pocztową. Jest to trwałe rozwiązanie, gdyż można je tam archiwizować (jak i gromadzić powiadomienia z różnych stron Moodle w jednym miejscu). Uwaga: Prosimy upewnić się, czy powiadomienia mailowe Moodle nie są odfiltrowywane jako spam!
-
-
Ważne!
W aplikacji mobilnej (niekiedy także w wersji przeglądarkowej Moodle) znajduje się globalny włącznik/wyłącznik powiadomień. Domyślnie powiadomienia są włączone. Zalecamy NIE wyłączać globalnie powiadomień. Jeśli to konieczne można dostosować ustawienia poszczególnych typów. -
Sprawdź się !
-